Pierwsze listy rekrutacyjne na uczelniach już wywieszone. Mamy już pierwszych szczęśliwych studentów, którzy dostali się na wymarzone uczelnie. Cała rodzina dumna. Czas złożyć dokumenty, świadectwa i pomyśleć, gdzie zamieszkać przez najbliższy rok. No właśnie… gdzie zamieszkać. Problem, który dotyczy każdego pierwszoroczniaka, który przecież nigdy wcześniej nie wynajmował mieszkania! Na co powinieneś uważać? O co dopytać właściciela? Poniżej kilka rad dla Ciebie.

: Po pierwsze

1. Mieszkanie czy pokój?

Musisz zdecydować czy chcesz mieszkać sam, czy z innymi współlokatorami. Jedna i druga opcja mają swoje plusy i minusy. Wynajmując samodzielnie np. kawalerkę możesz liczyć na ciszę i spokój, swobodę i niezależność. Wiąże się to jednak z wyższymi comiesięcznymi kosztami. Jeśli jednak zdecydujesz się na wynajmowanie pokoju w większym mieszkaniu, Twój czynsz będzie zdecydowanie niższy, a lista nowych znajomych zdecydowanie dłuższa. Wtedy jednak musisz liczyć się z dyżurami sprzątania, czy (niewielkim, ale jednak!) prawdopodobieństwem trafienia na kłopotliwych współlokatorów.

2. Umeblowane czy nie

Zdecyduj czy szukasz mieszkania już umeblowanego, czy chcesz kupić meble we własnym zakresie. Zdecydowanie częściej można znaleźć mieszkania, które są już umeblowane, dlatego zmartwienie o przywożeniu ciężkich mebli z domu rodzinnego, możesz wykreślić ze swojej listy.

: Budynek

3. Blok czy kamienica?

Kamienice są piękne i zabytkowe. Warto jednak pamiętać o tym, że nie ma w nich wind, a często posiadają po kilka wysokich pięter. Bloki natomiast mogą być z windą lub bez windy, nowoczesne i w starszym budownictwie. Warto wiedzieć, kiedy budynek został wybudowany i czy w najbliższym czasie planowany jest remont lub modernizacja.

4. Ogrzewanie

Nie możesz zapomnieć o zapytaniu właściciela w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane. Różne rodzaje ogrzewania generują różnej wielkości koszty, szczególnie zimą. Ogrzewanie może być gazowe, elektryczne, miejskie, z pieca kaflowego. Warto również poprosić o przedstawienie warunków za ogrzewanie z poprzednich lat.

5. Dostęp do światła

Najlepiej mieszka się w mieszkaniach, które są jasne i słoneczne. Oglądaj więc mieszkania w takich porach, w których możesz łatwo sprawdzić czy będzie ono takie, jak sobie wymarzyłeś. Oglądanie nieruchomości wieczorem, nie pomoże w sprawdzeniu tego aspektu.

: Lokalizacja

6. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Najtrudniejszym zadaniem jest określenie lokalizacji, w której chcesz mieszkać w wielkim mieście, w którym może i byłeś kilka razy w życiu, ale prawdopodobnie odwiedziłeś tylko rynek i zoo, a przecież nie te miejsca będą celem Twoich codziennych wypraw. Musisz wziąć pod uwagę kilka strategicznych punktów, wokół których będzie kręcić się Twoje codzienne życie.

7. Uczelnia

Zwróć uwagę na to, gdzie mieści się Twoja uczelnia na mapie miasta. Rozważając każde mieszkanie, sprawdź jaka jest jego odległość od uczelni. Nawet najpiękniejsze mieszkanie, z którego codzienne dojazdy na uczelnię będą zajmować godzinę, może okazać się Twoją największą zmorą i problemem.

8. Dworzec

Jeśli przyjeżdżasz do miasta pociągiem lub autobusem, warto pomyśleć jak daleko od dworca chcesz mieszkać. Cotygodniowe podróże z walizkami (pełnymi słoików!) mogą być męczące i mieszkanie w pobliżu dworca okaże się bardzo potrzebne.

9. Sklepy

Codziennie musisz coś jeść, zwróć więc uwagę czy w pobliżu są sklepy spożywcze lub dyskonty. Jednak spokojnie, naprawdę trudno znaleźć mieszkanie, w pobliżu którego nie ma nawet Żabki.

10. Autobusy, tramwaje

Dostęp do komunikacji miejskiej to sprawa, o której często zapominają mieszkańcy mniejszych miasteczek, w których wszędzie jest blisko. Sprawdź, czy w pobliżu mieszkania jest przystanek autobusowy lub tramwajowy. Sprawdź również jakich linii autobusy i tramwaje odjeżdżają z tych przystanków. Może się okazać, że mimo obecności przystanków pod Twoim blokiem, żaden z autobusów nie jeździ w stronę Twojej uczelni.

11. Miejsca parkingowe

Jeśli natomiast dojeżdżasz samochodem, zadbaj o to by do mieszkania przynależało miejsce parkingowe w podziemnej hali garażowej lub miejsce na parkingu naziemnym. Musisz liczyć się z tym, że wynajem miejsca parkingowego to dodatkowo koszt ok. 100-350 zł miesięcznie.

: Koszty

12. Znajomość rynku całego miasta

Żeby wynająć mieszkanie w rozsądnej cenie musisz mieć pojęcie na temat wysokości czynszów najmu na rynku poznańskim. Ta wiedza pomoże Ci zdecydować, w której dzielnicy jest najlepszy stosunek ceny do odległości od uczelni czy dowiedzieć się gdzie mieszka najwięcej studentów. Powinieneś też dotrzeć do wielu opinii na temat tego, gdzie mieszka się najlepiej. Pamiętaj, że agent nieruchomości ma za sobą już mnóstwo sytuacji podobnych do Twojej, wie zatem gdzie studenci ‘lubią’ mieszkać i tam też poleci Tobie mieszkanie do wynajęcia.

13. Czynsz, opłaty administracyjne, opłaty za media

Pamiętaj, że oprócz czynszu dla właściciela, zwykle do Twoich kosztów należą jeszcze opłaty administracyjne do wspólnoty mieszkaniowej oraz opłaty za media według zużycia. Musisz się dowiedzieć ile wynoszą stałe elementy tych opłat. Zapytaj również o wysokość rachunków za media w poprzednich latach. Przelicz je na osobę. Pozwoli Ci to oszacować Twoje przyszłe koszty.

: Formalności

14. Umowa zwykła

Zadbaj, aby w umowie zawarte były wszystkie istotne informacje. Najważniejsze dla Ciebie to czas trwania umowy, termin płatności (jeśli nie zostanie podany, przyjmuje się do 10. każdego miesiąca) oraz termin wypowiedzenia.

15. Umowa najmu okazjonalnego

Możesz zostać poproszony o podpisanie umowy najmu okazjonalnego. Cały proces składa się z 3 elementów: podpisania umowy najmu między najemcą a wynajmującym, podpisaniu u notariusza w formie aktu notarialnego oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu we wskazanym terminie oraz dostarczenia oświadczenia właściciela innego lokali zapewniające że w razie ewentualnej eksmisji masz dokąd się wyprowadzić. Umowa najmu okazjonalnego generuje koszty, jednak najczęściej stoją one po stronie wynajmującego.

16. Kaucja

Zadbaj by wpłacenie kaucji zostało pokwitowane podpisem Twoim oraz wynajmującego. Jeśli kaucję przesyłasz na konto, opisz ją odpowiednim tytułem wpłaty np. Kaucja mieszkanie ul. Nowa 5.

17. Protokół zdawczo- odbiorczy

Również w Twoim interesie jest by dopilnować, aby spisać protokół zdawczo-odbiorczy, czyli dokument, w którym zostaną spisane liczniki oraz udokumentowane wyposażenie mieszkania. Warto również zrobić zdjęcia mebli i urządzeń, aby przy opuszczaniu mieszkania nie zostać obciążonym kosztami zniszczeń, które były w mieszkaniu przed wprowadzeniem.

18. Samodzielnie czy z biurem?

Możesz również zlecić wszystkie powyższe czynności do profesjonalnego biura nieruchomości. Specjaliści zajmujący się na co dzień poszukiwaniem mieszkań do najmu, mają za sobą już bardzo wiele tego typu sytuacji i z pewnością zajmą się Tobą najlepiej. Będziesz mieć z ich strony nieocenioną, kompleksową pomoc, a jednocześnie unikniesz płacenia innym biurom nieruchomości tylko za to, że pokazali Ci ofertę, którą mieli w swoim zasobie. Tego typu usługa jest płatna.




Chcesz, żebym pomogła Ci wynająć nieruchomość? Zostaw kontakt do siebie lub napisz do mnie marta@mojenowem.pl

Marta Owczarek